Trumf na kaprařské závody: boilies napařené těsně před krmením

22.11.2018 Reportáže
Zajímavost Reportáž Tip Zpráva od vody
Trumf na kaprařské závody: boilies napařené těsně před krmením

Na závodech, kde nemůžete neomezeně krmit, je o to důležitější zvolit správnou krmnou strategii. Jak jsme si připravili nástrahy a návnadu? Pojďte se s námi podívat na detaily naší úspěšné mise. 


Autor: Michal Riedl

Po velmi teplém a suchém létě, kdy se mi na boilies od Baitology podařilo ulovit několik pěkných kaprů, jsem se s kolegou rozhodl zúčastnit se rybářských závodů na Brodském rybníku. Jednalo se o závody dvoučlenných týmů na konci letošního září v délce 48 hodin non stop na těžko.

O závodech jsme se dozvěděli teprve měsíc dopředu, a tím to začalo. Prvotní nadšení začala střídat panika, otázky jako čím a jak zakrmovat, kde co sehnat, co vše je sebou potřeba. Jasná byla pouze jediná věc - naší návnadou i nástrahou pro tento závod bude jednoznačně boilies Baitology, které se nám výborně osvědčilo. 

Začali jsme diskutovat o tom, co použít na zákrm našeho lovného místa. Základem budou pelety Baitology, ale těmi to nekončí. Svou roli dostane určitě osvědčená řepka s kukuřicí. Ale kdy se vrhnout na jejich vaření a namáčení? Po krátké debatě jsme se shodli, že dva dny před závodem to bude tak právě akorát. Ale v tom co se nestalo?  Na stránkách pořadatele závodů se objevila informace, že kvůli nízkému stavu hladiny je zákaz krmení s výjimkou pelet a boiliesu, a to v maximálním množství 10 kilo na každý tým. Takže kukuřice s řepkou zmizela ve sklepě a my začali část bolies dipovat, část drtit a plnit do PVA punčoch. 

Kvalitní los a PVAčkový start

A pak nastal očekávaný den závodu. Konečně jsme dorazili k vodě, nicméně hned po příchodu k revíru jsme se nestačili divit. Hladina byla o půl metru níže než obvykle.  Ale co už. Jsme tu a budeme bojovat ze všech sil. Bodují se ryby nad 65 cm a klíčových je pět nejtěžších ryb každého týmu, což se nám líbilo. Je to dobrá šance pro všechny závodníky. 

Přišel čas losování. Přáli jsme si vytáhnout hlubší partie vody a to se nám k naší velké radosti povedlo. Nezbývá než se rychle přemístit na náš "flek", postavit zázemí, ale hlavně začít vnadit a lovit. Zbývá už jen hodina do startu a my šperkujeme montáže, ladíme stojany a máčíme boilies v dipech do poslední chvíle. 

Montáže byly povolené pouze na těžko s průběžným olovem. Pro daleké náhozy jsme použili 120 gramová olova, na kratší hody postačila 80 gramová. Na vlasci jsme měli navázanou odhozovou šnůru o délce čtyř metrů, abychom se při náhozu mohli do prutů pořádně opřít. Bez odhozové šnůry bychom 120 gramové olovo navíc s malou PVA punčochou na 130 metrů nedostali ani náhodou. Na dvou prutech jsme lovili s háčky o velikosti 6, na zbývajících pak na osmičky. 

A je tu start a už to tam letí. Rozjeli jsme strategii na dvě lovná místa - jedno blíž ke břehu a druhé na již zmíněných 130ti metrech. Na zákrm jsme poslali 10 raket pelet Monster crab s nadrceným boilies Garlic Robin red v dipu. Na tři pruty jsme nastražili jednu kuličku Garlic Robin red a na čtvrtý prut tutéž kouli na panáčka s plovkou. Přidaly jsme broček dva centimetry nad háček. Ke každé montáži přišla PVA punčoška s půleným boilies pořádně odleželým v dipu a nadrcené peletky Monster crab. Kvůli jednodušším odhozům jsme to s velikostí PVA nepřeháněli - punčoška má délku maximálně 3 centimetry. Na daleké odhozy jsme navíc punčošku navlékali na návazce nad háček, aby kladla co nejmenší odpor při náhozu a taky abychom úplně minimalizovali možnost zamotání montáží.  

Přichází čas na kávu. Za šest hodin lovu ani jeden potah od ryby - no ono při ustavičném dopadání raket na vodní hladinu se ani není co divit. Domluvili jsme se s parťákem, že my budeme zakrmovat raketou pouze ráno a večer, a to ještě v malém množství, ať si ryby zbytečně neplašíme. 

Napařit, ale ochladit

Při každém přehození nové montáže (vždy přibližně po hodině) jsme nakobrovali k nástraze 15 - 20 koulí. Aby kobrované boilie fungovalo co nejrychleji, tak jsme ho vždycky na pět minut napařili. Je to vlastně jako když se doma dělají v páře knedlíky - nebo také noky, že? Proč je dobré je napařit? Na to je jednoduchá odpověď - protože jsme na závodech a potřebujeme opravdu velmi rychlé vnadění, upoutat pozornost ryb vv co nekratší době. Napařením se povolí vrchní slupka koule, ale nepřjdeme o žádnou složku aroma a další vnadící prvky. 

Někdo bolies před krmením zalévá přímo vroucí vodou, ale to mi přijde škoda. Okamžitě po zalití se změní barva vody, a to je pro mě známka, že přicházím o to nejlepší z povrchu koulí. Takže žádné vaření, já napařuji a pět minut opravdu bohatě stačí. Po napaření bolies ochladím studenou vodu, aby se dalo kobrovat. Jinak má totiž tendenci se při náhozu lepit. 

Špatné počasí nosí ryby

První noc se začalo kazit počasí, což bylo pro nás dobře. Jinak by nad rakety od sousedů lítaly do vody celou noc. Okolo šesté večer jsme vytáhli deštník, ale hned na to přišel extrémně silný vítr a my měli co dělat, abychom uchránily věci a nehledaly je někde na poli. 

Okolo jedenácté večer se vítr konečně uklidnil a pak to přišlo. Jízda jako hrom. První naše bodovaná ryba byl krásný šupináč. Fotka, zvážit (měl krásných 79 cm a 7,94 kg) a šup s ním zpět do vody. Do sobotního rána se nám podařilo udělat pět základních ryb a už jsme mohli začít selektovat. Měníme lehčí ryby za těžší a celková váha se zvyšuje - sice pomalu, ale každý gram navíc je dobrý. 

Tím spíše je třeba začít lovit opravdu selektivně. Takže zvětšujeme nástrahy a k nástraze už nepřidáváme do PVA drcené pelety, ale jen půlené boilies. Po každé zdolané rybě znovu nahodit a přikobrovat pár kuliček na stejné místo. Náš nejtěžší a zároven nevětší kapřík byl lysec dlouhý 86 cm s váhou 10,60 kila. S  takhle rychlým startem jsme nepočítali, ale o to víc nás to povzbudilo. Únava šla úplně stranou. 

Na druhou stranu, když nešla ryba, sledovali jsme pochod porybných na dvě nejčastější místa, kde konkurenční týmy tahaly jednu rybu za druhou. Dvakrát příjemné nám to zrovna nebylo a samozřejmě to v nás vzbuzovalo dohady o tom, proč oni loví a my ne. Odpověď na tuto otáku ale přišla záhy. Konkurenti tahali ryby o velikosti do 65 centimetrů, což sice byly hezké ryby, ale váhově se neměly dané týmy kam posouvat. Na pětici ryb byli v součtu pouze na nějakých 25ti kilogramech nachytané váhy a my dosahovali stejné váhy na pouhých třech kusech kaprů.

Do konce závodu jsme i přes velké ochlazení vyměnili sedm kusů ryb za těžší. Nepřepisovala se pouze jediná ryba, a to krásný šupinač o délce 67 cm a váze 6,7 kg. Konec závodu je tady a my jsme statečně dobojovali. Jsme vyčerpaní, protože jsme 48 hodin nespali. Většina ryb přišla mezi půlnocí a osmou hodinou ráno. 

Finále sakra překvapilo

Balíme nádobíčko a hurá na teplý oběd, po němž má přijít vyhlášení výsledků. Vůbec jsme nevěděli, jak si stojíme ve výsledkové listině, spousta týmů měla nalovenou základní pětici ryb. Při vyhlašování jsme ani nedutali, a protože se jako všude vyhlašuje pořadí od konce, nechápali jsme, že nás nevyhlásili do nějakého patnáctého místa. Vždyť tu lovilo 27 týmů a z nich byly některé opravdu skvělé. 

Jak velké překvapení bylo, když vyhlašovaly už desáté místo a my pořád nic. Už jsme si pomalu začínali myslet, že na nás úplně zapomněli. Ale najednou to přišlo. "Na šestém místě se umístil tým Carp Team MM Baitology." Z šesté příčky jsme měli ukrutnou radost. S kolegou jsme si pěkně zapózovali pro pár snímků a začali si vzájemně gratulovat k výbornému výsledku. 

Samozřejmě, že už nyní vážně uvažujeme nad účastí na příštích závodech a pokoření našeho současného úspěchu, za který vděčíme samozřejmě i špičkové nástraze. Boilie od Baitology nás ani v nejmenším nezklamalo, fungovalo perfektně a jako vždy nám přineslo nádherné ryby.  

Na tomhle závodě jsem se naučil jednu důležitou věc - pevně důvěřovat svému rozhodnutí a promyšlené strategii. Stačí vytrvat a výsledek se dostaví. A navíc, ukázalo se, že na závody není potřeba tahat vagon kukuřice, řepky nebo pšenice. Důležité je to, jak nástrahu spolu s návnadou rybě odprezentujete. 

Petrův zdar všem rybářům přeje Carp Team MM Baitology ve složení Michal Riedl a Miroslav Jirsa!

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Odběr novinek