Tester značky UniCat: Rybáři při lovu sumců pořád opakují stejné chyby

06.01.2015 Jiří Louthan Rozhovory
Recenze nožů
Tester značky UniCat: Rybáři při lovu sumců pořád opakují stejné chyby Jak si vybrat správné vybavení na lov sumců? Jakých chyb se vyvarovat a kde ulovit tohoto dravce v trofejní velikosti? Na tyto a další dotazy nám odpověděl zkušený odborník na lov sumců – tester značky UniCat firmy Saenger Michal Jánošík.

Dovolím si začít vysloveně aktuálně. Jak se chovají sumci v zimě? Je vůbec šance teď v zimních měsících nějakého sumce ulovit?

Sumci se v zimě shlukují do kolonií. Na stojatých vodách to bývá v hlubších partiích poblíž nějaké potopené překážky (potopený strom, vrak lodi atd.). Na řekách to bývá v rýhách na dně. V těchto koloniích se shlukují ryby různých rozměrů. Většinou to bývá tak, že největší sumci jsou uprostřed a ti menší kolem.

Jelikož sumci v zimě téměř nepřijímají potravu, tak tyto kolonie téměř neopouštějí. Proto je velice důležité je umět najít.

U nás se sumci v zimě loví pouze výjimečně. Většinou to bývají náhody při lovu jiných dravých ryb. V cizině se v zimě nečastěji loví pomocí vertikální přívlače, kdy volně driftujeme místy, v nichž se nacházejí sumčí kolonie. Jinak je možné lovit i pomocí vábničky, kdy jako návnadu doporučuji rousnice, pijavice nebo speciální gumové nástrahy (různé chobotničky). Setkal jsem se i s tím, že lovili sumce na feeder a jako nástrahu používali rousnice.

Kdy je v průběhu roku největší šance na sumčí úlovek?

Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět. Na každé vodě to je totiž jinak. Velice vhodné období je těsně po zahájení sumcové sezóny. V cizině to bývá většinou v době, když voda dosáhne přibližně 16 °C. Často se taky setkávám s tím, že rybáři sumce loví pouze večer a v noci a tvrdí, že přes den a ráno neberou. Já jsem letos chytil 90 % sumců ráno a odpoledne.

Je rozdíl v lovu na menšího a na trofejního sumce?

V tomto jsou sumci celkem nevyzpytatelní. Stává se, že chytnete na půlmetrového kapra metrového sumce a naopak, na deseticentimetrovou plotici rybu větší dvou metrů. Ale na základě zkušeností jste schopni po čase říct, kde je větší a kde menší šance na velikou rybu. Nic však nesmíme nikdy podcenit. Ty opravdu největší kusy nás většinou překvapí, když to nejméně čekáme.

Jak se sumcař připravuje na jaro?

V zimě má rybář čas připravit se na novou sezonu. Sumcař tak jako každý rybář by měl přes zimu pořádně zkontrolovat a vyčistit všechno vybavení.

Já osobně věnuji velikou pozornost šňůrám a navijákům. Šňůru kontroluji tak, že jdu někam na louku, prut dám do stojanu, chytnu konec šňůry a jdu tak dlouho, dokud se šňůra celá nevymotá. Po té ji celou pořádně zkontroluji. Zjistím-li nějaké závažné poškození, raději celou šňůru vyměním. Navijáky pořádně vyčistím a promažu.

Další věc, kterou dělám v zimě je, že připravuji výpravy do ciziny. To znamená, že sháním všechny možné informace o nových lokalitách a plánuji nejvhodnější termíny, popřípadě sháním potřebné vybavení.

Jaká je tvoje oblíbená technika při lovu sumců a které nástrahy se ti postupem let projevily jako nejúspěšnější?

Neřekl bych, že mám jednu úplně nejoblíbenější techniku. Každá technika má svoje kouzlo a každá je účinná při jiných podmínkách. Za nejlepší živou nástrahu považuji lína a úhoře (jeho použití jako nástrahy je však v posledních letech téměř všude zakázané).

Jsou v posledních letech v sumcařině vidět nějaké novinky, nebo dokonce trendy?

V poslední době zaznamenala převážně v cizině veliký boom vertikální přívlač. Jinak žádné výrazné novinky ani trendy nejsou.

Kde se ti daří nalovit nejvíce sumců a na kterých vodách bys hledal trofejní kusy?

V Čechách jsem si nejvíce oblíbil řeku Labe. A myslím si, že se zde dají nalovit opravdu veliké trofejní kusy. Pak jsou vhodné řeky Lužnice, Morava a Dyje.

Můžeš rozkrýt čtenářům detailně svou montáž na sumce?

Montáží používám mnoho druhů. Návazce se liší podle metody lovu, velikosti nástrahy, síly proudu a dokonce i podle druhu nastražené ryby. Jediné co mají moje návazce společného, je návazcový materiál a to speciální vlasec, který se jmenuje Hard Mono od značky UniCat.

Kde dělají rybáři při lovu sumců největší chyby? Na co klást největší důraz, když chci zvýšit svou úspěšnost v lovu tohoto dravce?

Jako největší chybu beru to, jak se lidi při lovu sumců chovají. Velice často si můžeme všimnout, jak zakládají na březích tábory, kde je najednou i deset rybářů, rozdělají tam oheň, mají tam centrálu na výrobu elektrického proudu (to aby se mohlo chladit pivo), pořvávají tam a dělají rámus.

Také přehnaně veliké háčky mi připadají jako chyba. Já osobně používám nejraději trojháčky velikosti 2/0 a 3/0. Často se ale setkávám s tím, že někteří přidělají pod dvaceticentimetrovou plotici dva trojháčky velikosti 5/0.

Chybou je i to, že lidé o lovu vůbec nepřemýšlejí. Používají pořád ty samé neúspěšné montáže, jezdí na ta samá neúspěšná místa, používají ty samé nástrahy a vůbec neexperimentují. Podle mě je potřeba pořád zkoušet a vymýšlet.

Jsou české vody na lov sumců lepší než v okolních zemích? Nebo máme naopak vůči některým okolním státům nějaký zásadní handicap?

České vody nejsou špatné. Ne zcela ideální jsou však české rybářské zákony a také postoj českých rybářů bývá příliš konzervativní, což může být kontraproduktivní. Kvůli nesmyslným zákonům se tu nesmí lovit přes celou noc a máme tu hájení sumce v době, kdy se vůbec netře. Stále zde bohužel převládají rybáři, kteří když chytnou mírového sumce, tak jej hned zabijí a snědí a je jim jedno, jestli má osmdesát čísel nebo dva a půl  metru. Pak vám tvrdí, že jsou sumci přemnožení a že jich je všude moc.

Nemam nic proti lidem, co si za rok vezmou dva tři sumce mezi 90 – 140 cm. Ale když někdo vezme třeba na Labi sumce většího dva metry, tak to je podle mě barbar. Taková ryba už není ani k jídlu, je stará třeba 35 let. Tito lidé to nedělají proto, že mají rybařinu jako koníček, ale kvůli tomu, že chtějí pouze zapůsobit na své okolí.

Jinak samotná zeměpisná poloha Čech není pro sumce úplně vhodná. Máme tu totiž příliš dlouhé zimní období, kdy sumci téměř nerostou a nepřibírají na váze.

Jak hledáš na nové vodě vhodné místo pro lov sumce? Má v tomto případě hlavní slovo echolot, anebo jsou klíčové jiné projevy přítomnosti sumce?

Na novém místě se řídím především podle zkušeností z míst podobných a také podle roční doby a počasí. Echolot na takovém místě používám pouze ke zmapování dna. Mnoho lidí se domnívá, že když si najdou na sonaru sumce a zavezou mu nástrahu před hubu, mají záběr jistý. To ale není pravda.

Často se setkávám i s tím, že rybář zaveze absolutně bez přemýšlení nástrahu na místo s největší hloubkou a čeká, že právě tam bude největší sumec. Ano, v některých částech roku se může jednat o nejlepší místo k lovu. Ale rozhodně ne vždy. Například v létě se mi lépe osvědčily různé hrany a zlomy, v nichž přechází mělčina do hloubky. Stává se rovněž, že v létě není na stojatých vodách ve větších hloubkách vůbec žádný kyslík. A v takovém místě nemůžete hledat vůbec žádnou rybu. Musíme si uvědomit i to, že sumci jinde odpočívají a jinde loví.

Jaké vybavení na lov sumců bys doporučil začátečníkům, kteří se chtějí na sumce vypravit?

Nejdůležitější je kvalitní šňůra, obratlík a háček. Na těchto věcech by člověk neměl šetřit. Dá se vytáhnout sumec se zadřeným navijákem a se zlomeným prutem, ale když povolí některá z těchto třech věcí, tak je sumec ztracen.

Často se na internetu setkávám s tím, že lidé chtějí poradit s vybavením na sumce v hodnotě do třech tisíc. Jediné, co se dá těmto lidem poradit je, aby se podívali po nějakém starším bazarovém vybavení. Ale nové vybavení vhodné k lovu sumců do 3 000 Kč neseženete. To je jako chtít s autem za 10 000 Kč jet závody F1.

Nejlepší je, když začátečník poprosí nějakého zkušeného rybáře o radu. Sdělí mu, na jaké vody to vybavení potřebuje a jaké techniky hodlá používat. Lidé také často říkají „já to mám jenom na malé sumce.“ Jak jsem již psal, nikdy nevíte, jaká ryba vám zabere. Je škoda přijít o trofejní rybu jenom kvůli tomu, že jsem ušetřil pár korun. A uvědomte si, že třeba třicetiletý sumec zemře jen kvůli tomu, že jste škudlil. Pořídil jste si nekvalitní šňůru, on vám jí utrhl, přičemž mohl mít sešitý jícen od háčku a na následky toho zemřel.

A když se zaměříme vysloveně na sumcové navijáky a pruty, tak které z nich používáš nejraději a při jakých technikách? Mimochodem, dáváš přednost multiplikátoru, nebo klasickému navijáku?

Pro lov sumců ze břehu volím pruty dlouhé 2,7 - 3,4 m s gramáží okolo 300 až 1 000 g. Vzhledem k tomu, že opravdu daleko zavážím, osvědčily se mi pruty o délce 3,4 m. Ty však využije pouze rybář, který se sumcařině opravdu hodně věnuje. Délka 2,7 m je universální jak pro lov z lodi, tak za břehu. Chytám na pruty značky UniCat mezi kterými mám velmi dobrou zkušenost se sérií Warlock a profi pruty Deejay.

Jako navijáky jsem si oblíbil vysokokapacitní multiplikátory bez řadiče, na které se vejde minimálně 200 metrů šňůry o průměru 0,8 mm. Ty ale využiji především v cizině. U nás používám i klasické stacionární navijáky, a to New Age X-Drag 10 000. Pokud chcete do vybavení investovat nižší částku, vyzkoušejte navijáky Graze 80 a nebo Destroyer II. Určitě neprohloupíte. Každopádně vždy doporučuji, aby měl sumcový naviják pro lov ze břehu kapacitu minimálně 200 metrů šňůry v průměru 0,6 mm.

Pro lov sumců z lodi se obecně používají pruty kratší, a to v délce 1,8 - 2,7 m. Gramáž prutů by se měla opět pohybovat v rozpětí 300 až 1 000 g. Při lovu na vábničku nebo volný drift se mi jako nejvhodnější jevily pruty insiderové. Tyto nemají očka a šňůra prochází vnitřkem prutu. Jejich největší výhodou je to, že se nám síla přenáší do celého prutu a ne jen bodově jako u oček, takže zdolávání je opravdu požitek. Navijáky volím stejné jako u lovu ze břehu. Jen nemusí být tak velké, respektive nemusejí mít tak velkou kapacitu jako v případě lovu z břehu.

Na přívlač doporučuji prut délky 2,4 - 3m s gramáží 50 – 200 g. Sumcovláčka je opravdu dřina, jsou to tisíce a tisíce hodů. V případě, že pořídíte nesprávné vybavení, budou vaše ruce trpět. Je velice důležité, aby celá sestava (prut a naviják) byla co nejlehčí, ale současně dostatečně pevná. Já osobně dávám přednost prutům New Age spin a Magic Spin. Naviják by měl mít menší velikost a být co nejlehčí, ale i tak by se na něj mělo vejít 150 metrů šňůry 0,2 - 0,35 mm. Cívka navijáku musí být rozhodně kovová.

Co se týče vertikální přívlače, pár výrobců v dnešní době nabízí speciální vertikálové pruty. Jejich délka se pohybuje mezi 1,5 a 2,4 metry, gramáž pak v rozmezí 50 - 300 g. Při výběru klaďte důraz hlavně na bytelnost oček. Často se totiž stane, že při záběru s prutem praštíte o bok lodi. Mně se pro tuto techniku nejlépe osvědčil prut New Age Vertical v délce 1,7 metru. Je to jednodílný prut a má neuvěřitelnou akci. Naviják vám v případě této techniky poslouží stejný jako u klasické přívlače. Já jsem zvolil profi naviják X-Drag VS-7000i.

Je člun nutnou součástí výbavy sumcaře? A je takový člun vhodné vybírat podle jiných kritérií než například člun pro kapraře? 

Kromě lovu na přívlač ze břehu je loď pro sumcaře, kteří loví sumce častěji a ne jen párkrát do roka, opravdovou nezbytností. Lodí jsou přitom dva typy – jednak zavážecí a potom ty, z kterých lovíte.

Jako zavážecí člun nám postačí i malý gumový člun za pár korun. Nesmíme však od něj čekat zázraky a při zavážení musíme dávat pozor na háčky, které by mohly člun poškodit. Žádný gumák přitom není úplně vhodný ke zdolávání. Již se několikrát stalo, že při vylovování sumce volný háček rozpáral celý člun a rybáři byli rádi, že si zachránili holý život. O vybavení a sumce samozřejmě přišli. Proto gumové čluny používám čistě jen k zavážce a na zdolávání ryby mám jiný typ lodi. Ideální na zavážení jsou male stabilní plastové nebo laminátové lodičky do délky 2,5 metru, se kterými je jednoduchá manipulace.

Lodě, ze kterých se loví, mají tolik specifik, že by to rozsahem vydalo na malou knihu. Takže jen v úplné krátkosti. Důležité je, aby zdolávací loď byla především stabilní, nejlépe dvouplášťová, opatřená odpovídajícím motorem. Pozor, abyste nekoupili příliš silný motor, u nás se smí bez kapitánských zkoušek používat motor maximálně o síle 5 HP.

V zahraničí je situace ještě komplikovanější a v některých zemích se setkáte s povinností mít sjednané povinné ručení na všechny benzínové motory. Někde musíte být schopni doložit dokonce povinné ručení i na loď anebo jí musíte mít registrovanou u místní plavební společnosti. V případě, že vás na zahraniční vodě chytne policie a vy nebudete mít odpovídající doklady, může vám být loď zabavena a navíc dostanete pokutu v řádu tisíců euro. Osobně doporučuji se při výběru lodi a motoru zeptat v některé ze specializovaných prodejen, anebo se prostě informovat u někoho, kdo se v této oblasti vyzná. 

Děkujeme ti za rozhovor, Michale, a těšíme se, že s tebou v létě vyrazíme na lov sumců, ze kterého určitě přineseme našim čtenářům zajímavou reportáž.

Diskuze

Stránku zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Miloš Matula - Meditace

Štítky

Typ novinky

Odběr novinek